Folders |
2016 Results - New Hampshire NHIAA Indoor State ChampionshipsPublished by
Results by: Lancer Timing Lancer Timing Services HY-TEK's Meet Manager
New Hampshire Interscholastic Athletic Assoc.
Division I Indoor Track & Field Championship - 2/7/2016
Leverone Field House - Dartmouth College
FINAL RESULTS
Boys 55 m Dash
===================================================================
State: S 6.38 2004 Dominique Worsley, Manchester Central
Division I: D 6.39 2011 Jerickson Fedrick, Salem
2015 Champ: 6.63 2015 Isaiah Bolden, Dover
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Feliz, Angel 12 Concord 6.63Q 1
2 Scheibert, Kaycee 10 Pinkerton 6.74Q 2
3 Vargas, Edward 12 Nashua North 6.72q 1
4 Cross, Davin 12 Manchester M 6.74q 1
5 Mutz, Dalton 10 Concord 6.83q 2
6 Hall, Uri-Jaun 12 Manchester M 6.86q 2
7 Buccieri, Nico 11 Pinkerton 6.87q 1
8 Smith, Matt 11 Merrimack 6.89q 1
9 Eichman, Joe 10 Merrimack 6.91 2
10 Weiser, Justin 11 Merrimack 6.92 2
11 Aiello, Joseph 10 Bedford 6.93 2
12 Romulus, Patrick 11 Nashua North 6.94 2
13 Powers, Billy 10 Winnacunnet 7.01 1
14 Newman, Matt 10 Pinkerton 7.17 1
Boys 55 m Dash
=======================================================================
State: S 6.38 2004 Dominique Worsley, Manchester Central
Division I: D 6.39 2011 Jerickson Fedrick, Salem
2015 Champ: 6.63 2015 Isaiah Bolden, Dover
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cross, Davin 12 Manchester M 6.67 10
2 Scheibert, Kaycee 10 Pinkerton 6.71 8
3 Feliz, Angel 12 Concord 6.73 6
4 Vargas, Edward 12 Nashua North 6.74 4
5 Mutz, Dalton 10 Concord 6.79 2
6 Buccieri, Nico 11 Pinkerton 6.82 1
7 Hall, Uri-Jaun 12 Manchester M 6.83
8 Smith, Matt 11 Merrimack 6.86
Boys 300 m Dash
==========================================================================
State: S 35.02 2005 Dominique Worsley, Manchester Central
Division I: D 35.02 2005 Dominique Worsley, Central
2015 Champ: 36.99 2015 Ryan Hanley, Winnacunnet
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ruimwijk, Jadyn 10 Pinkerton 36.36 3 10
2 Guay, Trevor 12 Londonderry 37.02 3 8
3 Mutz, Dalton 10 Concord 37.17 2 6
4 Johnson, Kevin 12 Pinkerton 37.24 3 4
5 Scheibert, Kaycee 10 Pinkerton 37.25 3 2
6 Mena, Samuel 11 Nashua North 37.26 3 1
7 Coutts, Colin 12 Pinkerton 37.35 2
8 Evans, Shay 12 Bedford 37.70 2
9 Baillargeon, Kayden 10 Pinkerton 37.93 1
10 Guidoboni, Joe 11 Nashua North 38.14 1
11 Mills, Corey 12 Timberlane 38.34 1
12 Brady, Stephen 11 Spaulding 38.89 2
-- Davies, Derek 12 Londonderry FS 3
Boys 600 m Run
==========================================================================
State: S 1:19.41 2003 Russell Brown, Hanover
Division I: D 1:21.85 2007 William Godfrey, Merrimack
2015 Champ: 1:23.90 2015 Ryan Wittenberg, Bedford
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sweeney, Chase 12 Merrimack 1:25.54 2 10
2 Lanternier, Sam 12 Pinkerton 1:25.64 2 8
3 Swanney, Jacob 11 Timberlane 1:25.72 2 6
4 Little, Erik 11 Dover 1:26.08 2 4
5 Parent, Benjamin 12 Merrimack 1:26.31 2 2
6 Phelps, Cam 10 Pinkerton 1:26.46 2 1
7 King, Mitch 12 Nashua South 1:27.26 1
8 Hanlon, Pat 10 Pinkerton 1:30.10 1
9 Sullivan, Aidan 11 Bishop Guert 1:30.87 1
10 Fischer, Christopher 12 Bishop Guert 1:33.40 1
11 Ryan, Sean 12 Bedford 1:34.60 1
Boys 1000 m Run
=======================================================================
State: S 2:27.38 1994 Zachary Wright, Conant
Division I: D 2:31.35 2010 Francis Hernandez, Bishop Guertin
2015 Champ: 2:37.08 2015 Noah Bellomo, Alvirne
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bellomo, Noah 11 Alvirne 2:32.80 10
2 Hanlon, Tom 12 Pinkerton 2:36.09 8
3 Kimball, Niall 12 Timberlane 2:39.03 6
4 Davis, Noah 12 Pinkerton 2:40.20 4
5 Muise, Connor 11 Nashua North 2:40.61 2
6 Trajkovski, Philip 12 Keene 2:42.71 1
7 Albano, Tyler 12 Pinkerton 2:43.64
8 Collins, Noah 12 Nashua North 2:51.64
9 Gagnon, Shane 12 Nashua North 2:53.29
10 Zabkar, Hunter 12 Dover 2:54.40
11 McConnell, Nick 12 Exeter 2:54.41
Boys 1500 m Run
=======================================================================
State: S 3:58.63 2006 John Schroeder, Nashua North
Division I: D 3:58.63 2006 John Schroeder, Nashua North
2015 Champ: 4:10.57 2015 Justin Carbone, Exeter
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kimball, Liam 12 Timberlane 4:05.03 10
2 Reddy, Jeff 12 Pinkerton 4:05.46 8
3 Vorbach, David 10 Nashua North 4:08.21 6
4 Sevilla, Nick 12 Pinkerton 4:09.89 4
5 Graves, Calvin 11 Pinkerton 4:11.36 2
6 Westhoff, Kendall 12 Alvirne 4:11.38 1
7 Ottman, Jarrod 12 Merrimack 4:19.50
8 Bastek, Patrick 11 Pinkerton 4:23.72
9 Davis, Noah 12 Pinkerton 4:30.10
10 Schrank, Noah 12 Londonderry 4:33.24
-- Hanlon, Tom 12 Pinkerton DNF
Boys 3000 m Run
=======================================================================
State: S 8:42.52 2009 Francis Hernandez, Bish Guertin
Division I: D 8:42.52 2009 Francis Hernandez, Bish Guertin
2015 Champ: 8:55.40 2015 Justin Carbone, Exeter
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sevilla, Nick 12 Pinkerton 8:47.80 10
2 Westhoff, Kendall 12 Alvirne 8:53.40 8
3 Reddy, Jeff 12 Pinkerton 9:04.13 6
4 Bastek, Patrick 11 Pinkerton 9:10.92 4
5 Carbone, Justin 12 Exeter 9:14.50 2
6 Dickson, Cameron 12 Londonderry 9:14.63 1
7 Schrank, Noah 12 Londonderry 9:14.76
8 Gagnon, Joe 09 Pinkerton 9:32.66
9 Huberdeau, Jacob 10 Timberlane 9:36.68
10 McIntosh, Simon 11 Nashua North 9:38.86
11 Ireland, Max 10 Nashua North 10:28.38
Boys 55 m HH
===================================================================
State: S 7.44 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton
Division I: D 7.53 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton Academy
2015 Champ: 7.71 2015 Starlin Ortiz, Londonderry
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Powers, Billy 10 Winnacunnet 7.79Q 1
2 Sarette, Theodore 12 Bedford 8.02Q 2
3 Lewis, Terrell 11 Nashua South 8.10q 1
4 Guay, Trevor 12 Londonderry 8.25q 1
5 Rodgers, Evan 11 Pinkerton 8.35q 2
6 Muite, David 12 Nashua North 8.38q 2
7 Soldano, Tim 12 Salem 8.50q 1
8 Marden, Jacob 11 Merrimack 8.51q 2
9 Elezi, Hervis 12 Manchester M 8.55 2
10 Barry, Eddie 11 Alvirne 8.68 2
11 Ortiz, Corey 12 Salem 8.78 2
12 Ohara, Michael 12 Merrimack 8.81 1
13 Avery, Noah 12 Merrimack 8.97 2
14 D'Anjou, Austin 11 Bedford 9.03 1
15 Hajj, Trevor 11 Pinkerton 9.07 1
16 Trombly, Jordan 10 Manchester M 9.18 1
Boys 55 m HH
=======================================================================
State: S 7.44 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton
Division I: D 7.53 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton Academy
2015 Champ: 7.71 2015 Starlin Ortiz, Londonderry
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sarette, Theodore 12 Bedford 7.96 10
2 Powers, Billy 10 Winnacunnet 8.12 8
3 Lewis, Terrell 11 Nashua South 8.16 6
4 Marden, Jacob 11 Merrimack 8.26 4
5 Rodgers, Evan 11 Pinkerton 8.28 2
6 Muite, David 12 Nashua North 8.32 1
7 Guay, Trevor 12 Londonderry 8.35
8 Soldano, Tim 12 Salem 8.42
Boys 4x200 m Relay
==========================================================================
State: S 1:31.80 1998 Londonderry
P West, J Apostoles, C MacInnis, D Caradonna
Division I: D 1:33.01 2006 Londonderry
2015 Champ: 1:15.74 2015 Pinkerton (4x160)
T Urbanik, C Coutts, J Ruimwijk, N Buccieri
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Pinkerton 1:33.92 3 10
1) Buccieri, Nico 11 2) Rodgers, Evan 11
3) Ruimwijk, Jadyn 10 4) Scheibert, Kaycee 10
2 Nashua North 1:36.02 3 8
1) Vargas, Edward 12 2) Romulus, Patrick 11
3) Chase, Tylor 11 4) Mena, Samuel 11
3 Merrimack 1:36.59 3 6
1) Weiser, Justin 11 2) Smith, Matt 11
3) Marden, Jacob 11 4) Eichman, Joe 10
4 Manchester Memorial 1:37.90 2 4
1) Trombly, Jordan 10 2) Hall, Uri-Jaun 12
3) Flores, Andrew 12 4) Cross, Davin 12
5 Winnacunnet 1:38.11 3 2
1) Powers, Billy 10 2) Hanley, Brandon 10
3) Coggeshall, Xavier 12 4) Gigliotti, Matthew 10
6 Bedford 1:38.93 2 1
1) Gabert, John 11 2) Aiello, Joseph 10
3) Collins, Connor 11 4) Norfleet, David 12
7 Timberlane 1:39.02 1
1) Beane, Brandon 11 2) Frezza, Brendan 10
3) Mills, Corey 12 4) Zhou, Farai 10
8 Nashua South 1:41.11 1
1) Fox, Jason 12 2) Schoolcraft, Joshua 11
3) Karnane, Nikhil 12 4) Lewis, Terrell 11
9 Concord 1:41.17 2
1) Mutz, Dalton 10 2) Nichol, Jacob 10
3) Cacciola, Brendan 12 4) Feliz, Angel 12
10 Alvirne 1:42.92 1
1) Jussaume, Steven 10 2) Chapman, Kishon 11
3) Barrett, Mike 10 4) Pedi, Owen 09
11 Spaulding 1:43.56 1
1) Brady, Stephen 11 2) Suoth, David 10
3) LaPointe, Noah 4) Speltz, Jon 10
12 Londonderry 1:44.07 2
1) Proulx, Brandyn 11 2) Davies, Derek 12
3) Johnson, Ben 10 4) Gigliotti, Mark 12
Boys 4x400 m Relay
==========================================================================
State: S 3:27.97 1998 Merrimack
J Wright D Hocking B Fiscale R Pickels
Division I: D 3:30.93 2006 Pinkerton Academy
2015 Champ: 3:39.42 2015 Bedford
R Wittenberg, A D'Anjou, T Sarette, C Collins
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bedford 3:34.50 3 10
1) Walbridge, Joseph 12 2) Sarette, Theodore 12
3) Collins, Connor 11 4) Evans, Shay 12
2 Pinkerton 3:36.14 3 8
1) Phelps, Cam 10 2) Ruimwijk, Jadyn 10
3) Johnson, Kevin 12 4) Lanternier, Sam 12
3 Nashua South 3:37.07 2 6
1) Karnane, Nikhil 12 2) King, Mitch 12
3) Schoolcraft, Joshua 11 4) Lewis, Terrell 11
4 Londonderry 3:38.86 3 4
1) Davies, Derek 12 2) Zaino, Chris 11
3) Gigliotti, Mark 12 4) Guay, Trevor 12
5 Timberlane 3:41.89 2 2
1) Ross, Connor 10 2) Sarbieski, Eric 11
3) Swanney, Jacob 11 4) Young, Jacob 11
6 Exeter 3:42.71 1 1
1) Carbone, Alex 10 2) Olszewski, Matthew 11
3) Alaniz, Mattthew 12 4) Letourneau, Benjamin 12
7 Dover 3:46.69 2
1) Brown, Nicholas 10 2) Tompkins, Alexander 12
3) McMillion, Brady 12 4) Little, Erik 11
8 Manchester Central 3:51.45 1
1) Ansara, Chris 10 2) Harris, Carl 11
3) Madden, Sean 12 4) Whittle, Chris 12
9 Nashua North 3:51.88 2
1) Guidoboni, Joe 11 2) Elenrose, Bryce
3) Buckmire, Jordan 11 4) Muise, Connor 11
10 Winnacunnet 4:01.34 1
1) Banks, Connor 09 2) Kittredge, Brennan 09
3) Philbrook, Henry 10 4) O'Hara, Hayden 09
11 Alvirne 4:01.76 1
1) Barry, Eddie 11 2) Sidlauskos, Azuolas 12
3) Descoteau, James 10 4) Lavoie, Mitchell 11
-- Merrimack DQ 3 Lane violation
1) Ohara, Michael 12 2) Sweeney, Chase 12
3) Myers, Jacob 10 4) Parent, Benjamin 12
Boys 4x800 m Relay
=======================================================================
State: S 8:01.45 2008 Merrimack
B Godfrey, A Beaulieau, B Paison, S Harshman
Division I: D 8:04.96 2006 Manchester Central
2015 Champ: 8:44.32 2015 Londonderry
L Charbonneau, D Davies, K Perry, J Kane
School Finals Points
=======================================================================
1 Bishop Guertin 8:31.27 10
1) Fischer, Christopher 12 2) Morrier, Simon 10
3) Sullivan, Aidan 11 4) McMasters, Jake 12
2 Exeter 8:35.66 8
1) Carbone, Justin 12 2) McConnell, Nick 12
3) Faria, William 12 4) Winslow, Jacob 09
3 Nashua North 8:38.17 6
1) Inzerillo, Brian 12 2) Gagnon, Shane 12
3) Collins, Noah 12 4) Taper, James 11
4 Merrimack 8:39.20 4
1) Crowley, Devin 10 2) Ottman, Jarrod 12
3) Sweesy, Ben 12 4) Vaccaro, David 11
5 Londonderry 8:39.25 2
1) Friere, Kyle 11 2) Hamilton, Bailey 12
3) Zaino, Chris 11 4) Wasserman, Josh 12
6 Bedford 8:55.73 1
1) Kenny, Aidan 09 2) Ryan, Sean 12
3) Sherwin, Philip 11 4) Collins, Connor 11
7 Pinkerton 9:00.24
1) Ziniti, Kenneth 09 2) Desmaris, Ethan 09
3) Woodman, Noah 10 4) Noe, Josh 10
8 Dover 9:08.43
1) Retrosi, Chase 12 2) Mau, Kyle 10
3) Zabkar, Hunter 12 4) Brown, Nicholas 10
Boys High Jump
=======================================================================
State: S 6-09 2008 Dwight Barbiasz, Milford
Division I: D 6-07 2015 Starlin Ortiz, Londonderry
2015 Champ: 6-07 2015 Starlin Ortiz, Londonderry
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lorden, Nick 12 Bishop Guert 6-02.00 10
2 Curry, Ben 12 Pinkerton 6-00.00 8
3 Buckmire, Jordan 11 Nashua North J6-00.00 6
4 Soldano, Tim 12 Salem J6-00.00 4
5 Lewis, Terrell 11 Nashua South 5-10.00 2
6 Langevin, Jake 09 Exeter J5-10.00 1
7 Coutts, Colin 12 Pinkerton J5-10.00
8 Powers, Billy 10 Winnacunnet J5-10.00
9 Ross, Connor 10 Timberlane 5-08.00
10 Hillyer, Nate 10 Concord 5-06.00
10 Adams, Zachery 11 Exeter 5-06.00
10 Schappler, Devan 12 Bedford 5-06.00
10 Boegel, Martin 12 Nashua North 5-06.00
10 Grenon, Caleb 12 Manchester M 5-06.00
-- Feliz, Angel 12 Concord NH
-- Spencer, Adam 09 Pinkerton NH
Boys Long Jump
=======================================================================
State: S 24-01.75 1982 Ron Content, Manchester Central
Division I: D 22-05.50 2002 Tristan Hall, Londonderry
2015 Champ: 21-05.25 2015 Starlin Ortiz, Londonderry
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Buckmire, Jordan 11 Nashua North 21-06.75 10
2 Feliz, Angel 12 Concord 21-02.00 8
3 Antonio, Philip 11 Winnacunnet 20-08.50 6
4 Guay, Trevor 12 Londonderry 20-07.00 4
5 Vargas, Edward 12 Nashua North 20-06.50 2
6 Sweeney, Chase 12 Merrimack 20-02.25 1
7 Speltz, Jon 10 Spaulding 19-11.50
8 Eichman, Joe 10 Merrimack 19-07.50
9 Scheibert, Kaycee 10 Pinkerton 19-01.50
10 Davies, Derek 12 Londonderry 18-11.50
11 Suoth, David 10 Spaulding 18-09.00
12 Adams, Zachery 11 Exeter 18-04.50
Boys Shot Put
=======================================================================
State: S 63-03.50 2010 Dominic Filiano, Lebanon
Division I: D 56-00.75 2006 Scott O'Neil, Nashua North
2015 Champ: 46-04.50 2015 Evan Paterson, Nashua South
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paterson, Evan 12 Nashua South 49-00.50 10
2 Theriault, Jason 11 Merrimack 47-04.50 8
3 Foden, Kyle 12 Londonderry 47-03.00 6
4 Speidel, Edward 12 Dover 45-05.00 4
5 Faucher, Kyle 12 Timberlane 43-10.00 2
6 McMillion, Brady 12 Dover 42-03.00 1
7 Muchemore, Michael 12 Nashua North 40-10.25
8 Sidlauskos, Azuolas 12 Alvirne 40-09.50
9 DeNeill, Tyler 11 Merrimack 40-09.00
10 Nartiff, Sean 12 Salem 40-06.00
11 Angerami, Anthony 11 Manchester M 39-01.25
12 Madonna, Gabe 12 Bishop Guert 38-09.00
13 Plourde, Jakob 12 Nashua South 37-09.25
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Pinkerton 108 2) Nashua North 46
3) Merrimack 35 4) Timberlane 26
5) Londonderry 25 6) Nashua South 24
7) Concord 22 7) Bedford 22
9) Bishop Guertin 20 10) Alvirne 19
11) Winnacunnet 16 12) Manchester Memorial 14
13) Exeter 12 14) Dover 9
15) Salem 4 16) Keene 1
Division I Indoor Track & Field Championship - 2/7/2016
Leverone Field House - Dartmouth College
FINAL RESULTS
Girls 55 m Dash
===================================================================
State: S 7.14 1989 Angie Johnson, Nashua
Division I: D 7.29 2015 Yorgelis Ortiz, Londonderry
2015 Champ: 7.29 2015 Yorgelis Ortiz, Londonderry
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ortiz, Yorgelis 12 Londonderry 7.38Q 1
2 Renahan, Elise 12 Timberlane 7.45Q 2
3 Levasseur, Katya 11 Manchester C 7.47q 1
4 Masseur, Gabrielle 11 Nashua North 7.54q 2
5 McGrath, Gretchen 11 Londonderry 7.63q 1
6 Borg, Crismeily 10 Nashua South 7.68q 1
7 Pelletier, Christina 12 Bishop Guert 7.68q 1
8 MacGregor, Abigail 12 Salem 7.72q 1
9 Wooldridge, Andrea 12 Londonderry 7.74 2
10 Nichols, Cameryn 09 Bishop Guert 7.75 2
11 Alves, Nicole 10 Pinkerton 7.78 2
12 Valluzzi, Kayla 12 Merrimack 7.81 1
13 Levasseur, Emma 12 Manchester C 7.83 1
14 Jearue, Cynthia 12 Manchester C 7.86 2
15 Mohler, Taylor 09 Nashua South 7.88 2
16 Goodspeed, Ellie 11 Londonderry 7.94 2
Girls 55 m Dash
=======================================================================
State: S 7.14 1989 Angie Johnson, Nashua
Division I: D 7.29 2015 Yorgelis Ortiz, Londonderry
2015 Champ: 7.29 2015 Yorgelis Ortiz, Londonderry
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ortiz, Yorgelis 12 Londonderry 7.30 10
2 Levasseur, Katya 11 Manchester C 7.39 8
3 Renahan, Elise 12 Timberlane 7.46 6
4 Borg, Crismeily 10 Nashua South 7.58 4
5 Masseur, Gabrielle 11 Nashua North 7.59 2
6 Pelletier, Christina 12 Bishop Guert 7.64 1
7 McGrath, Gretchen 11 Londonderry 7.69
8 MacGregor, Abigail 12 Salem 7.75
Girls 300 m Dash
==========================================================================
State: S 39.87 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
Division I: D 40.93 2010 Melissa Higgins, Salem
2015 Champ: 42.49 2015 Julia Perry, Merrimack
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Renahan, Elise 12 Timberlane 41.88 2 10
2 Levasseur, Katya 11 Manchester C 42.27 2 8
3 Rooney, Rebecca 12 Bedford 42.46 2 6
4 Masseur, Gabrielle 11 Nashua North 42.93 2 4
5 Wright, Siaoli 11 Merrimack 43.57 2 2
6 De Almeida, Nicole 12 Nashua North 43.87 1 1
7 CoCo, Brianna 09 Bedford 44.22 2
8 Borg, Crismeily 10 Nashua South 44.40 1
9 LaBerge, Paige 09 Manchester C 44.93 1
10 Alves, Nicole 10 Pinkerton 44.95 1
11 Fast, Isabela 11 Pinkerton 45.18 1
-- Marchant, Kaitlyn 11 Londonderry DQ 1 Lane violation
Girls 600 m Run
==========================================================================
State: S 1:32.00 2014 Molly McCabe, Bishop Guertin
Division I: D 1:33.49 2014 Molly McCabe, Bishop Guertin
2015 Champ: 1:38.96 2015 Gwenyth Winship, Bedford
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 McGrath, Gretchen 11 Londonderry 1:39.18 2 10
2 Nigro, Julie 09 Bishop Guert 1:40.48 2 8
3 CoCo, Olivia 10 Bedford 1:40.81 2 6
4 Kageleiry, Caroline 12 Dover 1:42.95 1 4
5 Angelini, Danielle 12 Bedford 1:43.57 1 2
6 Dwyer, Callie 12 Merrimack 1:44.18 2 1
7 Tarr, Meghan 12 Timberlane 1:44.79 2
8 Guay, Courtney 12 Londonderry 1:45.15 1
9 Bardsley, Amber 11 Alvirne 1:46.67 1
10 Hamilton, Samantha 10 Timberlane 1:47.11 2
11 Lasewicz, Madeline 12 Exeter 1:47.62 1
12 Noble, Lauren 09 Spaulding 1:52.03 1
Girls 1000 m Run
=======================================================================
State: S 2:49.08 2015 Maegan Doody, Oyster River
Division I: D 2:54.16 2002 Rachel Umberger, Concord
2015 Champ: 3:10.23 2015 Britney Johnson, Pinkerton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Salis, Leya 11 Bedford 2:54.59 10
2 Johnson, Britney 10 Pinkerton 3:04.00 8
3 Vaillancourt, Jordan 09 Pinkerton 3:05.40 6
4 Conway, Chloe 12 Bishop Guert 3:09.21 4
5 Berube, Rebecca 12 Nashua South 3:12.22 2
6 McCoy, Mercedes 12 Winnacunnet 3:12.96 1
7 Vaillancourt, Ariel 12 Pinkerton 3:13.11
8 Jewell, Dani 10 Dover 3:15.08
9 Goyette, Ellie 11 Bishop Guert 3:15.62
10 Ewing, Jessica 11 Bishop Guert 3:17.60
11 Lane, Erica 12 Merrimack 3:22.80
12 Ntengeri, Heidi 12 Bishop Guert 3:29.69
Girls 1500 m Run
=======================================================================
State: S 4:36.79 2014 Shannon Murdock, Exeter
Division I: D 4:36.79 2014 Shannon Murdock, Exeter
2015 Champ: 4:42.67 2015 Shannon Murdock, Exeter
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gaughan, Jacqueline 10 Exeter 4:51.13 10
2 Salis, Leya 11 Bedford 4:55.12 8
3 Johnson, Britney 10 Pinkerton 4:57.67 6
4 Arsenault, Kelly 11 Winnacunnet 5:00.19 4
5 Carrillo, Bailey 10 Merrimack 5:00.87 2
6 Sullivan, Violet 09 Exeter 5:01.23 1
7 Conway, Chloe 12 Bishop Guert 5:03.94
8 Bradish, Jenna 10 Alvirne 5:05.30
9 Gregoire, Kalin 10 Londonderry 5:05.38
10 Sansing, Morgan 12 Pinkerton 5:06.59
11 Vaillancourt, Jordan 09 Pinkerton 5:08.02
12 McCoy, Mercedes 12 Winnacunnet 5:10.00
13 April, Ciara 09 Pinkerton 5:12.57
14 Corbett, Grace 10 Merrimack 5:13.43
15 Fontaine, Jessica 09 Alvirne 5:14.00
16 Berube, Rebecca 12 Nashua South 5:17.39
17 D'Amelio, Maison 10 Pinkerton 5:26.84
Girls 3000 m Run
=======================================================================
State: S 9:59.34 1999 Amy Ruston, Nashua
Division I: D 10:13.54 2015 Morgan Sansing, Pinkerton
2015 Champ: 10:13.54 2015 Morgan Sansing, Pinkerton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gaughan, Jacqueline 10 Exeter 10:06.28D 10
2 Sansing, Morgan 12 Pinkerton 10:41.83 8
3 D'Amelio, Maison 10 Pinkerton 10:42.81 6
4 Tanguay, Kaitlyn 11 Manchester C 10:53.15 4
5 April, Ciara 09 Pinkerton 11:00.95 2
6 Arsenault, Kelly 11 Winnacunnet 11:16.54 1
7 Kim, Sophie 09 Merrimack 11:29.04
8 Farnsworth, Sadie 11 Pinkerton 11:35.99
9 House, Sarah 12 Merrimack 11:50.64
10 Farren, Kelsi 12 Nashua North 11:50.81
11 Marshall, Olivia 10 Timberlane 11:50.88
12 Fairbairn, Alison 12 Dover 11:52.54
Girls 55 m HH
===================================================================
State: S 8.01 2013 Betsy Garnick, Bishop Guertin
Division I: D 8.21 2012 Betsy Garnick, Bish Guertin
2015 Champ: 8.83 2015 Letti Hibbard, Bedford
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 McCoole, Molly 11 Bedford 8.95Q 1
2 Nichols, Cameryn 09 Bishop Guert 9.42Q 2
3 Bzik, Emma 12 Bedford 9.11q 1
4 Carey, Justine 12 Spaulding 9.23q 1
5 Murphy, Alanna 12 Nashua South 9.27q 1
6 Rosier, Erin 12 Alvirne 9.36q 1
7 Scribner, Shanna 11 Bedford 9.48q 2
8 Wright, Siaoli 11 Merrimack 9.49q 2
9 DeMello, Sarah 12 Winnacunnet 9.55 2
10 Virga, Maria 11 Pinkerton 9.56 2
11 Carpenter, Alexa 11 Manchester M 9.57 2
12 Proulx, Alivia 09 Londonderry 9.59 2
13 Acuna-Stevenson, Mikhael 12 Winnacunnet 9.94 1
14 Nichols, Katelyn 12 Bishop Guert 10.02 1
15 Page, Amanda 11 Manchester M 10.26 1
16 Rivera, Vanessa 10 Manchester M 10.62 2
Girls 55 m HH
=======================================================================
State: S 8.01 2013 Betsy Garnick, Bishop Guertin
Division I: D 8.21 2012 Betsy Garnick, Bish Guertin
2015 Champ: 8.83 2015 Letti Hibbard, Bedford
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Murphy, Alanna 12 Nashua South 8.86 10
2 Nichols, Cameryn 09 Bishop Guert 9.00 8
3 McCoole, Molly 11 Bedford 9.04 6
4 Bzik, Emma 12 Bedford 9.11 4
5 Carey, Justine 12 Spaulding 9.15 2
6 Wright, Siaoli 11 Merrimack 9.24 1
7 Scribner, Shanna 11 Bedford 9.25
8 Rosier, Erin 12 Alvirne 9.33
Girls 4x200 m Relay
==========================================================================
State: S 1:46.99 2010 Lebanon
C Liebowitz,K Luden,A Pullen,B Valente
Division I: D 1:47.09 2010 Manchester Central
M Brown, M Donovan, L Johnson, C Dion
2015 Champ: 1:26.12 2015 Londonderry (4x160)
G McGrath, E Goodspeed, N Howes, Y Ortiz
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Londonderry 1:48.48 3 10
1) Wooldridge, Andrea 12 2) Goodspeed, Ellie 11
3) Ortiz, Yorgelis 12 4) McGrath, Gretchen 11
2 Bishop Guertin 1:49.79 3 8
1) Bilodeau, Dakota 11 2) Wilson, Meaghan 12
3) Poublon, Danielle 12 4) Pelletier, Christina 12
3 Manchester Central 1:50.00 3 6
1) Levasseur, Emma 12 2) Jearue, Cynthia 12
3) Munyanez, Ange 11 4) Levasseur, Katya 11
4 Nashua North 1:50.91 3 4
1) De Almeida, Nicole 12 2) Masseur, Gabrielle 11
3) Roberts, Ariana 10 4) Ruhm, Bailey 12
5 Pinkerton 1:51.17 2 2
1) Alves, Nicole 10 2) Virga, Maria 11
3) Fast, Isabela 11 4) Smith, Madi 11
6 Nashua South 1:51.31 1 1
1) Anderson, Olivia 11 2) Borg, Crismeily 10
3) Chartier, Corita 09 4) Murphy, Alanna 12
7 Merrimack 1:52.75 2
1) Valluzzi, Kayla 12 2) Murray, Ashley 12
3) Dwyer, Callie 12 4) Wright, Siaoli 11
8 Spaulding 1:55.85 1
1) Carey, Justine 12 2) Noble, Lauren 09
3) Tapia, Hailey 09 4) Oumsang, Alicia 10
9 Alvirne 1:56.34 1
1) Rosier, Erin 12 2) Decost, Kristin 11
3) Marr, Liz 10 4) Bardsley, Amber 11
10 Bedford 1:58.98 2
1) Gikas, Veronica 09 2) CoCo, Brianna 09
3) Rooney, Rebecca 12 4) Redman, Mollie 11
11 Timberlane 1:59.70 2
1) Douphinette, Kaitlin 12 2) Cioto, Ashley 11
3) Van Timmeren, Chayse 10 4) Ross, Kailey 12
12 Winnacunnet 2:05.36 1
1) Bowden, Milaena 10 2) Capezzuto, Caitlin 10
3) MacLean, Gabrielle 12 4) Olson, Hope 10
Girls 4x400 m Relay
==========================================================================
State: S 3:57.67 2013 Bishop Guertin
M McCabe,S Burke,B Garnick,R Pelletier
Division I: D 4:02.60 2011 Bishop Guertin
M McCabe, S Burke,B Garnick, R Pelletier
2015 Champ: 4:16.01 2015 Bishop Guertin
D Poublon, M Wilson, C Conway, G Richardson
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bedford 4:11.98 3 10
1) CoCo, Olivia 10 2) Rooney, Rebecca 12
3) CoCo, Brianna 09 4) Redman, Mollie 11
2 Timberlane 4:14.07 3 8
1) Hamilton, Samantha 10 2) Renahan, Elise 12
3) Tarr, Meghan 12 4) Ross, Kailey 12
3 Bishop Guertin 4:15.50 3 6
1) Wilson, Meaghan 12 2) Veilleux, Breanna 12
3) Poublon, Danielle 12 4) Nigro, Julie 09
4 Merrimack 4:16.61 2 4
1) Lane, Erica 12 2) Murray, Ashley 12
3) Dwyer, Callie 12 4) Wright, Siaoli 11
5 Londonderry 4:18.27 3 2
1) Cranmer, June 12 2) Guay, Courtney 12
3) Marchant, Kaitlyn 11 4) McGrath, Gretchen 11
6 Nashua North 4:20.42 2 1
1) De Almeida, Nicole 12 2) Kaplafka, Jessica 09
3) Kossayda, Carla 12 4) Masseur, Gabrielle 11
7 Pinkerton 4:22.78 2
1) Sullivan, Annie 10 2) Vaillancourt, Jordan 09
3) Johnson, Britney 10 4) Vaillancourt, Ariel 12
8 Nashua South 4:25.28 1
1) Michon, Alexa 10 2) Hedquist, Amber 10
3) Murphy, Alanna 12 4) Norton, Vanessa 09
9 Dover 4:26.44 1
1) Fagundo, Emily 10 2) Muscato, Audrey 12
3) Jewell, Dani 10 4) Kageleiry, Caroline 12
10 Winnacunnet 4:27.45 2
1) Baxter, Lindsey 12 2) MacLean, Gabrielle 12
3) DeMello, Sarah 12 4) Murray, Sydney 10
11 Alvirne 4:27.95 1
1) Milinazzo, Dominique 09 2) Greenlaw, Tammy 10
3) Manzi, Felicia 10 4) Smigliani, Keanna 11
12 Manchester Central 4:34.09 1
1) LaBerge, Paige 09 2) Bangasimbo, Simfura 12
3) Ribeiro, Taylor 09 4) Ducharme, Rylee 10
Girls 4x800 m Relay
=======================================================================
State: S 9:37.52 2001 Manchester Central, Manchester Central
J Stevens,T Hewitt, L Gesel, S Girard
Division I: D 9:43.88 2014 Bishop Guertin
J Ewing, G Richardson, B Veilleux, M McCabe
2015 Champ: 10:02.19 2015 Bishop Guertin
J Ewing, B Veilleux, C Conway, G Richardson
School Finals Points
=======================================================================
1 Merrimack 9:49.82 10
1) Carrillo, Bailey 10 2) Lane, Erica 12
3) Corbett, Grace 10 4) Dwyer, Callie 12
2 Pinkerton 9:53.10 8
1) Sullivan, Annie 10 2) Vaillancourt, Ariel 12
3) Johnson, Britney 10 4) Sullivan, Veronica 12
3 Bedford 9:54.17 6
1) CoCo, Olivia 10 2) Angelini, Danielle 12
3) Flanagan, Delaney 09 4) Cote, Sarah 09
4 Bishop Guertin 10:03.03 4
1) Ewing, Jessica 11 2) Goyette, Ellie 11
3) Veilleux, Breanna 12 4) Ntengeri, Heidi 12
5 Londonderry 10:14.92 2
1) Gregoire, Kalin 10 2) Ziolek, Bella 11
3) Seeley, Alexandra 10 4) McKivergan, Madison 12
6 Winnacunnet 10:19.89 1
1) Murray, Sydney 10 2) Trott, Caitlin 09
3) Power, Molly 12 4) Baxter, Lindsey 12
7 Exeter 10:23.50
1) Kirby, Anna 12 2) Foley, Kelley 10
3) Lasewicz, Madeline 12 4) Sullivan, Violet 09
8 Nashua North 10:27.12
1) Braccio, Arianna 09 2) Braccio, Nicolina 12
3) Kaplafka, Jessica 09 4) Kossayda, Carla 12
9 Nashua South 11:19.68
1) Berube, Rebecca 12 2) Gutierrez, Margarita 11
3) Joyce, Shannon 12 4) Pucillo, Emma 09
Girls High Jump
=======================================================================
State: S 5-10 2005 Paige McConney, Bishop Guertin
Division I: D 5-10 2005 Paige McConney, Bishop Guertin
2015 Champ: 5-06 2015 Anika Hibbard, Bedford
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bzik, Emma 12 Bedford 5-04.00 10
2 Poublon, Danielle 12 Bishop Guert J5-04.00 8
3 Ortiz, Yorgelis 12 Londonderry 5-00.00 4
3 Dufresne, Jordan 12 Londonderry 5-00.00 4
3 Lewis, Sydney 09 Nashua South 5-00.00 4
6 McCoole, Molly 11 Bedford J5-00.00 1
7 Cote, Sarah 09 Bedford 4-10.00
8 Ireland, Jillian 11 Nashua North J4-10.00
9 Hedquist, Amber 10 Nashua South 4-08.00
9 St. Pierre, Sarah 09 Nashua North 4-08.00
11 Roy, Ciera 11 Spaulding J4-08.00
12 LaBerge, Paige 09 Manchester C J4-08.00
Girls Long Jump
=======================================================================
State: S 18-06.25 2012 Hillary Holmes, Exeter
Division I: D 18-06.25 2012 Hillary Holmes, Exeter
2015 Champ: 17-05.50 2015 Yorgelis Ortiz, Londonderry
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bzik, Emma 12 Bedford 17-11.00 10
2 Ortiz, Yorgelis 12 Londonderry 17-07.50 8
3 Levasseur, Katya 11 Manchester C 17-00.50 6
4 Poublon, Danielle 12 Bishop Guert 16-08.00 4
5 Perry, Charlotte 11 Merrimack 16-01.25 2
6 Redman, Mollie 11 Bedford 15-11.50 1
7 Dufresne, Jordan 12 Londonderry 15-10.00
8 Torrens, Kathlyn 12 Merrimack 15-09.00
9 Levasseur, Emma 12 Manchester C 15-04.50
10 Wooldridge, Andrea 12 Londonderry 15-03.25
11 Valluzzi, Kayla 12 Merrimack 15-02.25
12 Carpenter, Alexa 11 Manchester M 15-01.75
13 Ruhm, Bailey 12 Nashua North 14-09.75
14 Hassan, Hamida 12 Manchester C 14-08.50
Girls Shot Put
=======================================================================
State: S 53-00 2001 Laura Gerraughty, Nashua
Division I: D 40-06 2011 Lyssa Winslow, Londonderry
2015 Champ: 34-03.75 2015 Jen Coffey, Merrimack
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Scribner, Shanna 11 Bedford 36-03.50 10
2 Dozois, Kaleigh 12 Nashua North 35-08.00 8
3 Williams, Sarah 10 Dover 34-02.50 6
4 Clifton, Katelin 12 Salem 33-00.00 4
5 Soraghan, Bridget 11 Bishop Guert 31-05.75 2
6 Knowles, Amie 12 Winnacunnet 31-04.00 1
7 Dwire, Samantha 12 Manchester C J31-04.00
8 Rouleau, Morgan 09 Bedford 30-02.00
9 Dufresne, Jordan 12 Londonderry 29-01.50
10 Moriarty, Sarah 12 Londonderry 28-10.25
11 Williams, Emma 12 Bishop Guert 27-04.50
12 Herchenroder, Lauren 11 Timberlane 27-01.00
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Bedford 90 2) Bishop Guertin 53
3) Londonderry 50 4) Pinkerton 46
5) Manchester Central 32 6) Timberlane 24
7) Merrimack 22 8) Nashua South 21
8) Exeter 21 10) Nashua North 20
11) Dover 10 12) Winnacunnet 8
13) Salem 4 14) Spaulding 2
Division II Indoor Track & Field Championship - 2/7/2016
Leverone Field House - Dartmouth College
FINAL RESULTS
Girls 55 m Dash
===================================================================
State: S 7.14 1989 Angie Johnson, Nashua
Division II: D 7.21 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
2015 Champ: 7.32 2015 Dominique Twombly, Oyster River
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Twombly, Dominique 12 Oyster River 7.29Q 1
2 Cranney, Abby 10 Souhegan 7.45Q 2
3 Williams, Viankah 09 Milford 7.47q 2
4 Momm-White, Acadia 10 Portsmouth 7.55q 1
5 Arena, Amy 11 Milford 7.60q 1
6 Mclain, Devan 09 Oyster River 7.63q 2
7 Twombly, Xiana 10 Oyster River 7.73q 1
8 Hickey, Mikayla 12 Souhegan 7.73q 1
9 Lewis, Lexi 12 Windham 7.74 1
10 Robitaille, Corinne 09 Manchester West 7.77 2
11 Walsh, Morgan 11 Pelham 7.79 2
12 Gauthier, Selena 10 Kennett 7.80 2
13 Vitous, Nadya 11 Monadnock 7.96 1
Girls 55 m Dash
=======================================================================
State: S 7.14 1989 Angie Johnson, Nashua
Division II: D 7.21 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
2015 Champ: 7.32 2015 Dominique Twombly, Oyster River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Twombly, Dominique 12 Oyster River 7.27 10
2 Williams, Viankah 09 Milford 7.36 8
3 Cranney, Abby 10 Souhegan 7.51 6
4 Momm-White, Acadia 10 Portsmouth 7.53 4
5 Arena, Amy 11 Milford 7.59 2
6 Twombly, Xiana 10 Oyster River 7.60 1
7 Mclain, Devan 09 Oyster River 7.62
8 Hickey, Mikayla 12 Souhegan 7.66
Girls 300 m Dash
==========================================================================
State: S 39.87 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
Division II: D 40.44 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
2015 Champ: 43.31 2015 Meredith Ramsey, Merrimack Valley
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Kennedy, Corinne 11 Lebanon 39.99D 2 10
2 Williams, Viankah 09 Milford 40.55 2 8
3 Cranney, Abby 10 Souhegan 41.74 2 6
4 Mclain, Devan 09 Oyster River 41.78 2 4
5 Lewis, Lexi 12 Windham 42.97 2 2
6 Ball, Emily 11 Lebanon 43.44 1 1
7 Curtis, Alex 12 White Mtns 43.45 1
8 Blondeau, Sierra 12 Goffstown 43.56 1
9 Covell, Kaitlyn 10 Merrimack Valley 43.82 1
10 Remillard, Jaila 12 Winnisquam 43.96 1
11 Vitous, Nadya 11 Monadnock 45.94 2
12 O'Connor, Katie 11 Windham 46.47 1
Girls 600 m Run
==========================================================================
State: S 1:32.00 2014 Molly McCabe, Bishop Guertin
Division II: D 1:35.73 2009 Grace Rodriguez, Hanover
2015 Champ: 1:38.88 2015 Kristie Schoffield, Merrimack Valley
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Schoffield, Kristie 11 Merrimack Valley 1:37.57 2 10
2 Walsh, Morgan 11 Pelham 1:38.55 2 8
3 Frizzell, Zoe 10 Portsmouth 1:41.71 2 6
4 Colford, Shannon 12 St Thomas Aquina 1:43.70 1 4
5 Robitaille, Corinne 09 Manchester West 1:43.80 2 2
6 Baker, Grace 11 Portsmouth 1:43.93 2 1
7 Couto, Jillian 12 Sanborn Reg 1:46.73 1
8 Harrington, Shaylyn 12 Pelham 1:47.51 1
9 Young, Morgan 11 Newmarket 1:47.56 1
10 Wu, Megan 11 Oyster River 1:47.57 1
11 Syed, Jasmine 11 Belmont 1:50.02 1
-- Blair, Kayla 12 Monadnock DQ 2 Lane violation
Girls 1000 m Run
=======================================================================
State: S 2:49.08 2015 Maegan Doody, Oyster River
Division II: D 2:49.08 2015 Maegan Doody, Oyster River
2015 Champ: 2:49.08 2015 Maegan Doody, Oyster River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Doody, Maegan 12 Oyster River 2:57.28 10
2 Harmon, Anna 10 Raymond 3:00.13 8
3 Robitaille, Julia 09 Manchester West 3:05.33 6
4 Wittmann, Hannah 11 Hanover 3:05.69 4
5 Bachmann, Maddy 12 Portsmouth 3:06.02 2
6 Durham, Rebecca 10 Milford 3:07.49 1
7 Scannell, Meg 12 Coe-Brown 3:12.42
8 McDonough, Eleanor 10 Coe-Brown 3:18.11
9 Molinari, Sammy 11 Campbell 3:21.53
10 Pomeroy, Laura 12 Windham 3:23.14
11 Partridge, Madylin 11 Hollis/Brookline 3:34.90
12 Cramton, Megan 10 Hollis/Brookline 3:44.34
Girls 1500 m Run
=======================================================================
State: S 4:36.79 2014 Shannon Murdock, Exeter
Division II: D 4:38.56 2009 Rachel Schneider, St.Thomas
2015 Champ: 4:51.70 2015 Maegan Doody, Oyster River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Doody, Maegan 12 Oyster River 4:41.26 10
2 Laskowsky, Brooke 12 Coe-Brown 4:56.59 8
3 Danis, Elisabeth 12 Coe-Brown 4:57.29 6
4 Durham, Rebecca 10 Milford 5:00.11 4
5 Hunt, Madeleine 11 Souhegan 5:00.30 2
6 Kimball, Delaney 12 Trinity 5:02.73 1
7 Pratt, Alli 11 Coe-Brown 5:06.08
8 Robitaille, Julia 09 Manchester West 5:09.71
9 Poore, Susie 11 Windham 5:10.20
10 Matsis, Alex 11 Milford 5:10.28
11 Bachmann, Maddy 12 Portsmouth 5:10.33
12 Gillis, Hannah 12 Souhegan 5:16.21
13 Zlotnick, Arielle 09 Souhegan 5:16.73
14 Schoffield, Kristie 11 Merrimack Valley 5:17.47
15 Cormier, Julia 12 Coe-Brown 5:24.48
16 Partridge, Kay 09 Hollis/Brookline 5:25.95
17 Blair, Kayla 12 Monadnock 5:48.04
Girls 3000 m Run
=======================================================================
State: S 9:59.34 1999 Amy Ruston, Nashua
Division II: D 10:00.89 2008 Georgia Griffin, Hanover
2015 Champ: 10:25.48 2015 Kristie Schoffield, Merrimack Valley
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Danis, Elisabeth 12 Coe-Brown 10:07.58 10
2 Hunt, Madeleine 11 Souhegan 10:21.71 8
3 Matsis, Alex 11 Milford 10:39.07 6
4 Poore, Susie 11 Windham 10:41.80 4
5 Pratt, Alli 11 Coe-Brown 10:43.23 2
6 Cormier, Julia 12 Coe-Brown 11:08.36 1
7 Riley, Alice 09 Belmont 11:09.09
8 Earley, Shannon 11 Souhegan 11:14.08
9 Dupuis, Sarah 10 Coe-Brown 11:26.62
10 Spainhower, Megan 12 Coe-Brown 11:37.29
11 Lafreniere, Joelle 10 Monadnock 12:02.41
-- Schmitt, Katie 11 Oyster River DNF
Girls 55 m HH
===================================================================
State: S 8.01 2013 Betsy Garnick, Bishop Guertin
Division II: D 8.41 2011 Ginny Lavallee, Sanborn
2015 Champ: 8.76 2015 Skyler Goss, Pelham
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kennedy, Corinne 11 Lebanon 8.75Q 1
2 Curtis, Alex 12 White Mtns 9.10Q 2
3 Heine, Grace 12 Oyster River 9.29q 1
4 Cooke, Alexis 12 Monadnock 9.35q 2
5 Rougeau, Olivia 12 Milford 9.35q 1
6 Goss, Skyler 12 Pelham 9.47q 2
7 Romeo, Rachel 12 Pelham 9.49q 2
8 Savinelli, Eileen 12 Goffstown 9.56q 1
9 Apkarian, Cassie 10 Pelham 9.62 1
10 Cooke, Skyler 12 Monadnock 9.63 1
11 McKenna, Eileen 10 Kingswood 9.69 1
12 Gallagher, Natalie 12 Windham 9.78 2
13 Gehl, Kirsten 12 Kingswood 9.92 2
14 McMorrow, Nicole 12 Milford 10.11 2
15 Dickinson, Georgia 10 Portsmouth 10.25 1
16 Campbell, Erin 12 Portsmouth 11.11 2
Girls 55 m HH
=======================================================================
State: S 8.01 2013 Betsy Garnick, Bishop Guertin
Division II: D 8.41 2011 Ginny Lavallee, Sanborn
2015 Champ: 8.76 2015 Skyler Goss, Pelham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kennedy, Corinne 11 Lebanon 8.54 10
2 Curtis, Alex 12 White Mtns 8.85 8
3 Rougeau, Olivia 12 Milford 9.07 6
4 Heine, Grace 12 Oyster River 9.17 4
5 Cooke, Alexis 12 Monadnock 9.29 2
6 Goss, Skyler 12 Pelham 9.37 1
7 Savinelli, Eileen 12 Goffstown 9.59
8 Romeo, Rachel 12 Pelham 9.70
Girls 4x200 m Relay
==========================================================================
State: S 1:46.99 2010 Lebanon
C Liebowitz,K Luden,A Pullen,B Valente
Division II: D 1:48.26 2010 Lebanon
C Lieowicz, K Luden, A Pullen, B Valente
2015 Champ: 1:26.49 2015 Merrimack Valley(4x160)
K Covell, R Tatham, M Ramsey, K Schoffield
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oyster River 1:46.45S 4 10
1) Twombly, Xiana 10 2) Twombly, Dominique 12
3) Mclain, Devan 09 4) Doody, Maegan 12
2 Milford 1:46.64S 4 8
1) Arena, Amy 11 2) McMorrow, Nicole 12
3) Rougeau, Olivia 12 4) Williams, Viankah 09
3 Souhegan 1:49.48 4 6
1) Burns, Caleigh 12 2) Hickey, Mikayla 12
3) Rowe, Hannah 09 4) Cranney, Abby 10
4 Windham 1:51.81 4 4
1) Lewis, Lexi 12 2) O'Connor, Katie 11
3) Parsons, Jenna 11 4) Maczuba, Chloe 09
5 Lebanon 1:52.44 3 2
1) Ball, Emily 11 2) Grohbrugge, Kyle 12
3) Miller, Sophia 10 4) Merchant, Kath 10
6 Portsmouth 1:54.28 3 1
1) Seul, Maren 11 2) Blodgett, Haily 11
3) Momm-White, Acadia 10 4) Campbell, Erin 12
7 Newmarket 1:57.08 3
1) Davenport, Caroline 09 2) Anctil, Madeleine 11
3) Young, Morgan 11 4) Davenport, Eloise 12
8 Merrimack Valley 1:57.29 3
1) Beyer, Tristan 09 2) Covell, Kaitlyn 10
3) Hanson, Asia Grace 09 4) Schoffield, Kristie 11
9 Hanover 1:57.36 2
1) Wittmann, Hannah 11 2) Lou, Jasmine 09
3) Hinch, Olivia 12 4) Ferneau, Meredith 12
10 Bow 1:58.10 2
1) Bliss, Saara 11 2) Hoeker, Laura 10
3) Keenan, Caitlyn 12 4) Krause, Olivia 11
11 St. Thomas Aquinas 1:58.76 1
1) Bevins, Morgan 11 2) Colford, Shannon 12
3) Thompson, Christi 10 4) Tosatti, Emily 11
12 Kennett 1:59.93 2
1) Greenhalgh, Tessa 12 2) Boothby, Karly 10
3) Stafford, Georgia 09 4) Solomon, Danielle 09
13 Pelham 2:00.37 2
1) Becker, Jenya 12 2) Goss, Skyler 12
3) Masterson, Alena 10 4) Spanos, Paige 12
14 Manchester West 2:00.41 1
1) Nelson, Alex 12 2) Robitaille, Julia 09
3) Shuter, Kelsey 11 4) Robitaille, Corinne 09
15 Trinity 2:01.55 1
1) Frenette, Taylor 09 2) LeBlonde, Lindsay 09
3) Kimball, Delaney 12 4) DiZillo, Isabella 11
16 Con-Val 2:05.19 1
1) Kashulines, Dee 09 2) Janoch, Molly 09
3) Costello, Mackenzie 09 4) Freeman, Lucy 11
Girls 4x400 m Relay
==========================================================================
State: S 3:57.67 2013 Bishop Guertin
M McCabe,S Burke,B Garnick,R Pelletier
Division II: D 4:11.69 2007 Hanover
E MacIntosh, M Cain, G Rodriguez, M Donohue
2015 Champ: 4:14.05 2015 Merrimack Valley
K Covell, M Walton, M Ramsey, K Schoffield
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oyster River 4:16.72 3 10
1) Hoffman, Lydia 10 2) Mclain, Devan 09
3) Doody, Maegan 12 4) Heine, Grace 12
2 Merrimack Valley 4:19.94 3 8
1) Beyer, Tristan 09 2) Covell, Kaitlyn 10
3) Hanson, Asia Grace 09 4) Schoffield, Kristie 11
3 Pelham 4:20.29 3 6
1) Apkarian, Cassie 10 2) Harrington, Shaylyn 12
3) Romeo, Rachel 12 4) Walsh, Morgan 11
4 Portsmouth 4:23.65 3 4
1) Frizzell, Zoe 10 2) Baker, Grace 11
3) Dewsnap, Haley 10 4) Seul, Maren 11
5 Kingswood 4:24.53 2 2
1) Gehl, Kirsten 12 2) Chatigny, Hannah 10
3) Danais, Emma 12 4) McKenna, Eileen 10
6 Coe-Brown 4:28.73 2 1
1) Danis, Elisabeth 12 2) Laskowsky, Brooke 12
3) Dupuis, Sarah 10 4) Scannell, Meg 12
7 Monadnock 4:30.13 3
1) Vitous, Nadya 11 2) Cooke, Alexis 12
3) Cooke, Skyler 12 4) Blair, Kayla 12
8 Windham 4:30.89 2
1) Pesci, Hannah 12 2) Harootian, Hannah 12
3) Donabedian, Grace 12 4) Bowers, Ashley 11
9 Milford 4:37.23 2
1) Mabbett, Olivia 12 2) Sawyer, Meg 09
3) Wright, Lindsay 11 4) Vogel, Grace 11
10 Hollis/Brookline 4:38.17 2
1) Cramton, Sarah 12 2) Cramton, Megan 10
3) Partridge, Kay 09 4) Partridge, Madylin 11
11 Newmarket 4:40.37 1
1) Mastin, Emily 11 2) Holden, Sierra 10
3) Mitchell, Olivia 10 4) Anctil, Madeleine 11
12 Sanborn Regional 4:42.97 1
1) Johnson, Eliza 10 2) Scully, Avery 09
3) Donovan, Sara 09 4) Couto, Jillian 12
13 Kennett 4:49.02 1
1) Vajentic, Ashley 10 2) Bowles, Kimberly 10
3) Thelemarck, Lea 10 4) Forde, Isabelle 12
14 Souhegan 4:49.35 1
1) Lambert, Elise 10 2) Ladd, Jenny 09
3) Kilcrease, Kayla 09 4) Hunt, Madeleine 11
15 Bow 5:03.82 1
1) Maurer, Grace 09 2) Krause, Olivia 11
3) Johnson, Brooke 12 4) Kasireddy, Nandita 11
Girls 4x800 m Relay
=======================================================================
State: S 9:37.52 2001 Manchester Central
J Stevens,T Hewitt, L Gesel, S Girard
Division II: D 9:45.82 2014 Coe-Brown
H Parker, K Scannell, M Fowler, B Laskowsky
2015 Champ: 10:13.20 2015 Coe-Brown
B Laskowsky, K Scannell, M Scannell, E McDonough
School Finals Points
=======================================================================
1 Milford 10:02.96 10
1) Matsis, Alex 11 2) Sawyer, Meg 09
3) Hull, Shannon 12 4) Durham, Rebecca 10
2 Hollis/Brookline 10:08.50 8
1) Cramton, Megan 10 2) Cramton, Sarah 12
3) Partridge, Kay 09 4) Partridge, Madylin 11
3 Portsmouth 10:23.39 6
1) Ludes, Sydney 10 2) Berman, Carly 12
3) Dewsnap, Haley 10 4) Baker, Ellen 09
4 Windham 10:23.49 4
1) Pomeroy, Laura 12 2) Rogers, Rachel 12
3) Harootian, Hannah 12 4) Shpak, Lily 11
5 Souhegan 10:34.19 2
1) Burns, Caleigh 12 2) Gillis, Hannah 12
3) Zlotnick, Arielle 09 4) Ladd, Jenny 09
6 Oyster River 10:41.40 1
1) Guerino, Kinley 12 2) Wu, Megan 11
3) Concannon, Amelia 09 4) Lovejoy, Pheobe
7 Manchester West 10:43.68
1) Robitaille, Julia 09 2) Girard, Colette 09
3) Shuter, Kelsey 11 4) Robitaille, Corinne 09
8 Belmont 10:57.65
1) Chase, Emma 11 2) Day, Alexus 10
3) Hutchinson, Jessica 10 4) Syed, Jasmine 11
Girls High Jump
=======================================================================
State: S 5-10 2005 Paige McConney, Bishop Guertin
Division II: D 5-04 2009 Kristina Martineau, Milford
Division II: D 5-04 2011 Tanya Hicks, Laconia
2015 Champ: 5-02 2015 Erin Campbell, Portsmouth
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rougeau, Olivia 12 Milford 5-04.00D 10
2 Kennedy, Corinne 11 Lebanon 5-02.00 8
3 Hull, Kerry 11 Portsmouth 5-00.00 5
3 Herrling, Mia 10 Pelham 5-00.00 5
5 Wittmann, Hannah 11 Hanover J5-00.00 2
6 Twombly, Xiana 10 Oyster River 4-10.00 1
7 Blair, Kayla 12 Monadnock J4-10.00
7 Anikis, Lauren 12 Lebanon J4-10.00
9 Mabbett, Olivia 12 Milford J4-10.00
10 Tanguay, Brooke 12 Souhegan 4-08.00
10 Arena, Amy 11 Milford 4-08.00
10 Merchant, Kim 10 Lebanon 4-08.00
10 Diaz, Merceidiz 10 Campbell 4-08.00
Girls Long Jump
=======================================================================
State: S 18-06.25 2012 Hillary Holmes, Exeter
Division II: D 18-00.75 2007 Anna Cioffredi, Lebanon
2015 Champ: 17-07 2015 Ariel Clachar, Coe-Brown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rougeau, Olivia 12 Milford 17-06.25 10
2 Hickey, Mikayla 12 Souhegan 17-03.50 8
3 Williams, Viankah 09 Milford 16-11.25 6
4 Heine, Grace 12 Oyster River 16-08.50 4
5 Remillard, Jaila 12 Winnisquam 16-00.50 2
6 Twombly, Xiana 10 Oyster River 15-09.25 1
7 Arena, Amy 11 Milford J15-09.25
8 Anikis, Lauren 12 Lebanon 15-06.50
9 McMorrow, Nicole 12 Milford 15-00.50
10 Goss, Skyler 12 Pelham 14-07.75
11 Frizzell, Zoe 10 Portsmouth 14-07.25
12 Pugh, Brandi 12 Conant 14-04.75
Girls Shot Put
=======================================================================
State: S 53-00 2001 Laura Gerraughty, Nashua
Division II: D 41-08.25 2011 Cathy Liebowitz, Lebanon
2015 Champ: 36-04.25 2015 Grace Adekoya, Manch West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Merchant, Kath 10 Lebanon 37-00.00 10
2 Merchant, Kim 10 Lebanon 32-03.50 8
3 Sheehan, Megan 10 Sanborn Reg 32-00.25 6
4 Kroitzsh, Morgan 11 Portsmouth 31-06.00 4
5 McDonough, Amanda 12 Hollis/Brookline 30-11.50 2
6 Putzlocker, Lexi 12 Campbell 30-10.00 1
7 Osorio, Sydney 11 Milford 30-04.50
8 Collins, Kathleen 10 Coe-Brown 29-07.00
9 Livingston, Julianna 12 Kennett 28-05.25
10 Prial, Samantha 11 Portsmouth 27-05.75
11 DelloRusso, Andrea 10 Fall Mountain 27-03.75
12 Nelson, Alex 12 Manchester West 26-04.50
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Milford 79 2) Oyster River 66
3) Lebanon 49 4) Souhegan 38
5) Portsmouth 33 6) Coe-Brown 28
7) Pelham 20 8) Merrimack Valley 18
9) Windham 14 10) Hollis/Brookline 10
11) White Mountains 8 11) Raymond 8
11) Manchester West 8 14) Hanover 6
14) Sanborn Regional 6 16) St. Thomas Aquinas 4
17) Kingswood 2 17) Winnisquam 2
17) Monadnock 2 20) Campbell 1
20) Trinity 1
Division II Indoor Track & Field Championship - 2/7/2016
Leverone Field House - Dartmouth College
FINAL RESULTS
Boys 55 m Dash
===================================================================
State: S 6.38 2004 Dominique Worsley, Manchester Central
Division II: D 6.49 2012 Ethan Druskat, Oyster River
2015 Champ: 6.64 2015 Thomas Chant, Kennett
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Eaton, Sebastian 11 Souhegan 6.73Q 2
2 Blood, Matthew 12 Souhegan 6.88Q 1
3 Hoeker, Alex 11 Bow 6.74q 2
4 Parent, Riley 11 Windham 6.79q 2
5 Rief, Hunter 12 Oyster River 6.88q 2
6 Hathway, Jared 12 Windham 6.89q 1
7 Nogueira, Jon 12 Souhegan 6.94q 1
8 Newman, AJ 11 Epping 6.95q 1
9 Gosselin, Tucker 10 Kingswood 6.96 2
10 Webster, Cameron 12 Kearsarge 7.00 1
11 Hopkins, Donovan 10 Windham 7.00 1
12 Sands, Tyler 11 Conant 7.01 1
13 Bogannam, Kashief 10 Sanborn Reg 7.02 1
14 Lomba, Justin 11 Sanborn Reg 7.08 2
15 Alibozek, Timothy 12 Hanover 7.14 2
Boys 55 m Dash
=======================================================================
State: S 6.38 2004 Dominique Worsley, Manchester Central
Division II: D 6.49 2012 Ethan Druskat, Oyster River
2015 Champ: 6.64 2015 Thomas Chant, Kennett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hoeker, Alex 11 Bow 6.62 10
2 Eaton, Sebastian 11 Souhegan 6.65 8
3 Parent, Riley 11 Windham 6.80 6
4 Blood, Matthew 12 Souhegan 6.81 4
5 Hathway, Jared 12 Windham 6.82 2
6 Rief, Hunter 12 Oyster River 6.88 1
7 Nogueira, Jon 12 Souhegan 6.96
8 Newman, AJ 11 Epping 6.98
Boys 300 m Dash
==========================================================================
State: S 35.02 2005 Dominique Worsley, Manchester Central
Division II: D 35.37 2006 Tyler Dodds, Hanover
2015 Champ: 37.83 2015 Micah Peterson, Sanborn Regi
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Eaton, Sebastian 11 Souhegan 35.56 2 10
2 Scarlotto, Andrew 12 Portsmouth 35.88 2 8
3 Hoeker, Alex 11 Bow 37.20 1 6
4 Sands, Tyler 11 Conant 37.97 2 4
5 Leahy, Patrick 12 Goffstown 37.99 1 2
6 Labrie, Cameron 12 Kennett 38.05 1 1
7 Webster, Cameron 12 Kearsarge 38.08 2
8 Kashulines, Daniel 12 Con-Val 38.83 2
9 Petrin, Zach 10 Lebanon 38.87 1
10 Cole, Davis 11 Lebanon 39.66 1
11 Ehlers, Christian 12 Sanborn Reg 41.80 2
Boys 600 m Run
==========================================================================
State: S 1:19.41 2003 Russell Brown, Hanover
Division II: D 1:20.59 2003 Russell Brown, Hanover
2015 Champ: 1:25.18 2015 William Harmon, Raymond
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Zepf, Tim 11 Trinity 1:22.50 2 10
2 Ehlers, Christian 12 Sanborn Reg 1:24.19 2 8
3 Auger, Joey 12 Portsmouth 1:24.83 2 6
4 Baggs, Will 12 Goffstown 1:25.24 2 4
5 Tamulonis, Tim 12 Milford 1:26.74 2 2
6 Guinard, Dylan 11 Merrimack Valley 1:28.46 1 1
7 Coyne, Dalton 12 Con-Val 1:28.67 1
8 Behn, Cameron 12 Souhegan 1:28.67 1
9 Sawyer, Spenser 10 Windham 1:28.90 1
10 Andrzejczyk, Jacob 12 Fall Mountain 1:31.82 2
11 Munnelly, Sam 12 Campbell 1:32.13 1
12 Stott, Julian 11 Lebanon 1:32.70 1
Boys 1000 m Run
=======================================================================
State: S 2:27.38 1994 Zachary Wright, Conant
Division II: D 2:32.40 2012 Jonathan Vinnenberg, Bow
2015 Champ: 2:46.68 2015 Eli Moskowitz, Souhegan
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brown, Nicholas 12 Kennett 2:38.82 10
2 Gordon, Evan 12 Oyster River 2:42.56 8
3 Leger, Jack 11 Portsmouth 2:43.60 6
4 John, Walker 12 Merrimack Valley 2:44.51 4
5 Richards, Zach 11 Coe-Brown 2:45.09 2
6 Groves, River 11 Coe-Brown 2:47.81 1
7 Bresnick, Aaron 12 Conant 2:47.88
8 Dorman, Jacob 10 Pelham 2:48.68
9 Starr, Cameron 10 Pelham 2:49.10
10 Welch, Thomas 12 Kennett 2:49.75
11 Betz, Carl 11 Kearsarge 2:50.37
12 Downs, Brian 12 Lebanon 2:56.85
Boys 1500 m Run
=======================================================================
State: S 3:58.63 2006 John Schroeder, Nashua North
Division II: D 4:06.50 2012 Jonathan Vinnenberg, Bow
2015 Champ: 4:09.98 2015 Eli Moskowitz, Souhegan
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 O'Brien, Patrick 11 Oyster River 4:12.89 10
2 Gelinas, Kyle 12 Belmont 4:16.24 8
3 Brown, Nicholas 12 Kennett 4:16.29 6
4 Brannen, Jackson 11 Goffstown 4:16.91 4
5 Caulfield, Neville 12 Oyster River 4:19.44 2
6 Elmour, James 11 Monadnock 4:21.11 1
7 Pincince, Josh 10 Somersworth 4:24.76
8 Randos, Nick 10 Belmont 4:33.96
9 Nelson, Jared 12 Coe-Brown 4:38.16
10 LaFrance, Ryan 12 Gilford 4:46.66
-- Shepherd, Andrew 11 Kearsarge DNF
Boys 3000 m Run
=======================================================================
State: S 8:42.52 2009 Francis Hernandez, Bish Guertin
Division II: D 8:46.73 2008 Alex McGrath, Con-Val
2015 Champ: 9:05.91 2015 Patrick O'Brien, Oyster River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 O'Brien, Patrick 11 Oyster River 9:12.29 10
2 Caulfield, Neville 12 Oyster River 9:17.41 8
3 Elmour, James 11 Monadnock 9:20.54 6
4 Miller, Hunter 12 Kingswood 9:24.86 4
5 Movessian, Jake 11 Mascenic Reg 9:28.22 2
6 Kurtiak, Owen 11 Oyster River 9:31.04 1
7 Tanguay, Evan 10 Coe-Brown 9:32.65
8 Scarponi, Jake 12 Coe-Brown 9:41.06
9 Baughman, Morgan 10 Hanover 9:49.83
10 LaFrance, Ryan 12 Gilford 9:52.90
11 Richards, Tanner 11 Coe-Brown 9:56.84
12 Adams, Dawson 11 Monadnock 10:04.51
Boys 55 m HH
===================================================================
State: S 7.44 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton
Division II: D 7.49 2011 D'Mahl McFadden, Merrimack Valley
2015 Champ: 8.05 2015 Alex Jonson, Windham
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jonson, Alex 12 Windham 7.86Q 1
2 Thomas, Oliver 11 Trinity 7.97Q 2
3 Carroll, Edward 12 Portsmouth 8.04q 1
4 Wood, Brandon 11 Merrimack Valley 8.05q 2
5 Marasca, Mark 11 Epping 8.28q 1
6 Baylus, Joey 11 Merrimack Valley 8.42q 1
7 Allman, Eli 11 Belmont 8.44q 1
8 Clachar, Orion 10 Coe-Brown 8.48q 2
9 Frey, Kevin 11 Windham 8.52 2
10 Webster, Cameron 12 Kearsarge 8.54 2
11 Hull, Matt 11 Portsmouth 8.70 2
12 Haywood, Connor 11 St Thomas Aquina 8.70 2
13 Phommachanh, Nilan 12 Souhegan 9.15 1
-- Fahey, Dan 12 Portsmouth FS 1
Boys 55 m HH
=======================================================================
State: S 7.44 2002 Cody Kretschmer, Pinkerton
Division II: D 7.49 2011 D'Mahl McFadden, Merrimack Valley
2015 Champ: 8.05 2015 Alex Jonson, Windham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jonson, Alex 12 Windham 7.73 10
2 Wood, Brandon 11 Merrimack Valley 7.97 8
3 Carroll, Edward 12 Portsmouth 8.09 6
4 Allman, Eli 11 Belmont 8.31 4
5 Thomas, Oliver 11 Trinity 8.32 2
6 Clachar, Orion 10 Coe-Brown 8.34 1
7 Baylus, Joey 11 Merrimack Valley 8.36
8 Marasca, Mark 11 Epping 8.48
Boys 4x200 m Relay
==========================================================================
State: S 1:31.80 1998 Londonderry
P West, J Apostoles, C MacInnis, D Caradonna
Division II: D 1:34.91 2010 Souhegan
2015 Champ: 1:17.63 2015 Kennett (4x160)
K O'Keefe, C LaBrie, T Desmaris, T Chant
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Souhegan 1:34.91D 4 10
1) Nogueira, Jon 12 2) Eaton, Sebastian 11
3) Behn, Cameron 12 4) Blood, Matthew 12
2 Windham 1:35.04 4 8
1) Jonson, Alex 12 2) Hathway, Jared 12
3) Hopkins, Donovan 10 4) Parent, Riley 11
3 Lebanon 1:37.69 4 6
1) Milliken, Ryan 11 2) Herndon, Nate 12
3) Cole, Davis 11 4) Petrin, Zach 10
4 Sanborn Regional 1:38.92 4 4
1) Lomba, Justin 11 2) Bassett, Reese 10
3) Bogannam, Kashief 10 4) Ehlers, Christian 12
5 Goffstown 1:39.10 3 2
1) Baggs, Will 12 2) Castillo-Diaz, Franklin 11
3) St. Onge, Brandon 10 4) Leahy, Patrick 12
6 Trinity 1:39.64 3 1
1) Banfield, Nick 11 2) Peguri, Christian 11
3) Zepf, Tim 11 4) Thomas, Oliver 11
7 Portsmouth 1:39.74 3
1) Carroll, Edward 12 2) Scarlotto, Andrew 12
3) Hundertmark, Wiley 12 4) Dickinson, Drew 11
8 Kennett 1:39.75 3
1) O'Keefe, Kyle 12 2) Labrie, Cameron 12
3) Lamar, Aaron 11 4) Desmaris, Todd 12
9 Epping 1:40.43 1
1) Furey, Matt 12 2) George, Brad 12
3) Marasca, Mark 11 4) Newman, AJ 11
10 Merrimack Valley 1:40.67 2
1) Barger, John 10 2) Bartlett, Nick 10
3) Baylus, Joey 11 4) Guinard, Dylan 11
11 Belmont 1:40.84 2
1) Mathieu, River 10 2) Leroux, Colby 12
3) Allman, Eli 11 4) Remenar, Ian 10
12 Kingswood 1:43.11 1
1) Gosselin, Tucker 10 2) Baston, Nick 11
3) Bourgault, Denver 11 4) Mann, Cameron 09
13 Kearsarge 1:43.56 2
1) Bready, Ian 12 2) Thibodeau, Brandon 11
3) Rehor, Willio 12 4) Webster, Cameron 12
14 Newmarket 1:44.38 1
1) Fetterhoff, Wayne 12 2) Belanger, Nate 12
3) Joe, Dakota 11 4) Dowst, John 11
-- Hanover DQ 1 Interference
1) Alibozek, Timothy 12 2) Brooks, Owen 11
3) Pych, Samuel 10 4) Seigne, Colm 09
-- Oyster River DQ 2 Interference
1) Heine, Grant 10 2) Zercher, Jacob 10
3) Manning, Connor 10 4) Rief, Hunter 12
Boys 4x400 m Relay
==========================================================================
State: S 3:27.97 1998 Merrimack
J Wright D Hocking B Fiscale R Pickels
Division II: D 3:34.49 2006 Hanover
2015 Champ: 3:41.45 2015 Portsmouth
A Scarlotto, J Dewsnap, J Auger, M Matheny
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Portsmouth 3:39.02 3 10
1) Dickinson, Drew 11 2) Scarlotto, Andrew 12
3) Leger, Jack 11 4) Auger, Joey 12
2 Merrimack Valley 3:39.42 3 8
1) Barger, John 10 2) Baylus, Joey 11
3) Guinard, Dylan 11 4) Wood, Brandon 11
3 Oyster River 3:39.47 3 6
1) Gordon, Evan 12 2) Rief, Hunter 12
3) Hackenburg, Kobi 12 4) O'Brien, Patrick 11
4 Goffstown 3:39.66 2 4
1) Leahy, Sean 09 2) Armstrong, Cameron 12
3) Leahy, Patrick 12 4) Baggs, Will 12
5 Lebanon 3:45.85 3 2
1) Downs, Brian 12 2) Tuttle, Walker 12
3) Stott, Julian 11 4) Herndon, Nate 12
6 Sanborn Regional 3:47.63 1 1
1) Gersbach, Ryan 12 2) Larkhan, Grahm
3) Bogannam, Kashief 10 4) Lomba, Justin 11
7 Kingswood 3:47.88 2
1) Miller, Hunter 12 2) Billings, Sheldon 11
3) Sheahan, Isaac 11 4) Stinchfield, Cameron 10
8 Coe-Brown 3:47.99 3
1) Richards, Zach 11 2) Groves, River 11
3) Richards, Tanner 11 4) Pratt, Chris 11
9 Windham 3:48.25 2
1) Sawyer, Spenser 10 2) Caron, Peter 12
3) Paquette, Tyler 12 4) Shea, Matt 12
10 Campbell 3:49.52 1
1) Munnelly, Sam 12 2) Pieu, Tevon 10
3) Hidalgo, Harrison 12 4) Hogan, Luke 10
11 Milford 3:50.92 1
1) Audibert, Blake 10 2) Urda, Max 12
3) Tamulonis, Tim 12 4) Herner, Thomas 10
12 Prospect Mountain 3:51.18 2
1) Hodgman, Patrick 10 2) McCartney, Riley 10
3) Woodbury, Jeremy 11 4) Meyer, Troy 10
13 Kennett 3:52.21 2
1) Whitley, Nicholas 11 2) Caputo, Jonathan 11
3) Welch, Thomas 12 4) Brown, Nicholas 12
14 Con-Val 3:55.70 1
1) Coyne, Dalton 12 2) Coyne, Evan 09
3) Tamok, Steele 12 4) Kashulines, Daniel 12
15 Hanover 3:56.49 1
1) Baughman, Morgan 10 2) Wilson, David 10
3) Seigne, Colm 09 4) Kahl, Henry 10
Boys 4x800 m Relay
=======================================================================
State: S 8:01.45 2008 Merrimack
B Godfrey, A Beaulieau, B Paison, S Harshman
Division II: D 8:19.95 2014 Portsmouth
S Baruby, B, Stearns, J Dewsnab, J Auger
2015 Champ: 8:30.92 2015 Souhegan
C Behn, S DeShazo, E Moskowitz, B Platt
School Finals Points
=======================================================================
1 Coe-Brown 8:31.43 10
1) Pratt, Chris 11 2) Richards, Zach 11
3) Groves, River 11 4) Nelson, Jared 12
2 Pelham 8:35.00 8
1) Dorman, Jacob 10 2) Msaddi, John 11
3) Vallante, Allan 11 4) Starr, Cameron 10
3 Oyster River 8:46.37 6
1) Kurtiak, Owen 11 2) Keegan, Henry 09
3) Rief, Hunter 12 4) Hackenburg, Kobi 12
4 Milford 8:48.17 4
1) Audibert, Blake 10 2) Herner, Thomas 10
3) Sickler, Jacob 11 4) Tamulonis, Tim 12
5 Windham 8:50.93 2
1) Caron, Peter 12 2) Sawyer, Spenser 10
3) Tauras, Matt 10 4) St. Laurent, Robby 10
6 Prospect Mountain 8:57.01 1
1) Amann, Alex 11 2) Guldbrandson, Zander 11
3) Hodgman, Patrick 10 4) Siegler, Wyatt 12
7 Portsmouth 8:57.60
1) Leger, Spencer 10 2) Scala, Gabe 10
3) Dowd, Jimmy 12 4) O'Malley, Brian 10
8 Portsmouth Christian 8:59.76
1) Hartman, Zach 11 2) Brackett, David 09
3) Johnson, Jeremy 12 4) Longo, Jack 11
9 Kearsarge 9:08.94
1) Betz, Carl 11 2) Wallace, David 11
3) Scheuch, Eric 11 4) Shepherd, Andrew 11
Boys High Jump
=======================================================================
State: S 6-09 2008 Dwight Barbiasz, Milford
Division II: D 6-08 2008 Dwight Barbiasz, Milford
2015 Champ: 6-00 2015 Eddie Carroll, Portsmouth
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, Troy 12 Kearsarge 6-04.00 10
2 Carroll, Edward 12 Portsmouth 6-00.00 8
3 Sands, Tyler 11 Conant J6-00.00 6
4 Forster, Peter 12 Souhegan 5-10.00 4
5 Woodbury, Jeremy 11 Prospect Mt 5-08.00 2
6 Baylus, Joey 11 Merrimack Valley J5-08.00 1
7 Gomes-Boisvert, Myles 12 Manchester West 5-06.00
7 Nogueira, Jon 12 Souhegan 5-06.00
7 Newman, AJ 11 Epping 5-06.00
7 Fahey, Dan 12 Portsmouth 5-06.00
-- Remenar, Ian 10 Belmont NH
-- Brooks, Owen 11 Hanover NH
Boys Long Jump
=======================================================================
State: S 24-01.75 1982 Ron Content, Manchester Central
Division II: D 21-10 2010 Nils Scheie, Lebanon
2015 Champ: 21-01 2015 Christian Marquis, Goffstown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, Troy 12 Kearsarge 21-06.00 10
2 Carroll, Edward 12 Portsmouth 20-07.50 8
3 Newman, AJ 11 Epping 20-00.25 6
4 Forster, Peter 12 Souhegan 19-08.00 4
5 Petrin, Zach 10 Lebanon 19-04.25 2
6 Terhune, Aidan 12 Kearsarge 19-01.75 1
7 Grinde, Joseph 12 St Thomas Aquina 18-10.00
8 Duncan, Cam 10 Portsmouth 18-05.50
9 St. Onge, Brandon 10 Goffstown 18-02.25
10 Mathieu, River 10 Belmont 18-01.50
11 Pych, Samuel 10 Hanover 17-07.25
12 Shea, Matt 12 Windham 17-04.75
Boys Shot Put
=======================================================================
State: S 63-03.50 2010 Dominic Filiano, Lebanon
Division II: D 63-03.50 2010 Dominic Filiano, Lebanon
2015 Champ: 52-06 2015 Zach Astle, Kearsarge
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Astle, Zach 12 Kearsarge 53-03.50 10
2 Branco, Dom 12 Pelham 48-04.75 8
3 Roper, Marcus 10 Lebanon 45-00.25 6
4 Brouillet, Matt 12 Manchester West 44-03.50 4
5 Eckhart, Reid 11 Portsmouth 41-04.75 2
6 Fetter, Oliver 12 Hollis/Brookline 41-01.00 1
7 Hume, Patrick 12 Windham J41-01.00
8 Sheppard, Will 12 Trinity 40-05.25
9 Palladino, Kody 12 Milford 39-03.25
10 Wood, Brandon 11 Merrimack Valley 39-00.75
11 Allen, Isiah 11 Coe-Brown 38-11.50
12 Maurice, Kyle 11 Portsmouth 38-06.00
12 LaBelle, Chase 12 Con-Val 38-06.00
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Portsmouth 54 2) Oyster River 52
3) Souhegan 40 4) Kearsarge 31
5) Windham 28 6) Merrimack Valley 22
7) Kennett 17 8) Bow 16
8) Goffstown 16 8) Pelham 16
8) Lebanon 16 12) Coe-Brown 14
13) Trinity 13 13) Sanborn Regional 13
15) Belmont 12 16) Conant 10
17) Monadnock 7 18) Epping 6
18) Milford 6 20) Manchester West 4
20) Kingswood 4 22) Prospect Mountain 3
23) Mascenic Regional 2 24) Hollis/Brookline 1
|